# ANS-W-15A-16R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ANS-W-15A-16R
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ans-w-15a-16r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ans-w-15a-16r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** ISO8820, SAE
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 1kA
- **Color:** Blue
- **Current Rating (Amps):** 15 A
- **Fuse Type:** Automotive
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Size:** 0.433" L x 0.154" W x 0.344" H (11.00mm x 3.91mm x 8.75mm)
- **Voltage Rating:** 32 V