# ANR58-10A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ANR58-10A
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/anr58-10a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/anr58-10a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** SAE J1284
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 1kA
- **Color:** Red
- **Current Rating (Amps):** 10 A
- **Fuse Type:** Automotive
- **Melting I²t:** 210
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Size:** 0.748" L x 0.197" W x 0.531" H (19.00mm x 5.00mm x 13.50mm)
- **Voltage Rating:** 58 V