# ANR-W-10A-16R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ANR-W-10A-16R
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/anr-w-10a-16r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/anr-w-10a-16r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** ISO8820, SAE
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 1kA
- **Color:** Red
- **Current Rating (Amps):** 10 A
- **Fuse Type:** Automotive
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Size:** 0.760" L x 0.197" W x 0.494" H (19.30mm x 5.00mm x 12.54mm)
- **Voltage Rating:** 32 V