# ANR-UL-20A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ANR-UL-20A
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/anr-ul-20a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/anr-ul-20a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** cURus, ISO8820-3, UL
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 1kA
- **Color:** Yellow
- **Current Rating (Amps):** 20 A
- **Fuse Type:** Automotive
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Size:** 0.768" L x 0.217" W x 0.547" H (19.50mm x 5.50mm x 13.90mm)
- **Voltage Rating:** 32 V