# ANM125-M-10A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ANM125-M-10A
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/anm125-m-10a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/anm125-m-10a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 1kA
- **Color:** Red
- **Current Rating (Amps):** 10 A
- **Fuse Type:** Automotive
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Size:** 0.465" L x 0.157" W x 0.354" H (11.80mm x 4.00mm x 9.00mm)
- **Voltage Rating:** 125 V