# ANK80-20A
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** ANK80-20A
- **Manufacturer:** OptiFuse
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** Fuses
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ank80-20a
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ank80-20a#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Breaking Capacity @ Rated Voltage:** 1kA
- **Color:** Yellow
- **Current Rating (Amps):** 20 A
- **Fuse Type:** Automotive
- **Mounting Type:** Requires Holder
- **Size:** 0.563" L x 0.157" W x 0.417" H (14.30mm x 4.00mm x 10.60mm)
- **Voltage Rating:** 80 V