# AMW136-3.6.3R
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMW136-3.6.3R
- **Manufacturer:** Silicon Labs
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Transceiver Modules and Modems
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/amw136-3-6-3r
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/amw136-3-6-3r#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Type:** Integrated, Trace
- **Current:** 5.7mA
- **Data Rate:** 65Mbps
- **Frequency:** 2.4GHz ~ 2.5GHz
- **Memory Size:** 1MB Flash, 128kB RAM
- **Modulation:** CCK, DSSS, OFDM
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -30°C ~ 85°C (TA)
- **Power:** 18dBm
- **Protocol:** 802.11b/g/n
- **RF Family:** WiFi
- **Sensitivity:** -94dBm
- **Serial Interfaces:** ADC, GPIO, PWM, SPI, UART
- **Utilized IC:** CYW43362
- **Voltage:** 3V ~ 3.6V