# AMSROL10-4824NZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMSROL10-4824NZ
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/amsrol10-4824nz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/amsrol10-4824nz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 10A
- **Efficiency:** 97%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 240W
- **Size:** 2.32" L x 1.46" W x 0.52" H (59.0mm x 37.0mm x 13.2mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 30V