# AMSROL10-4812NZ-96
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMSROL10-4812NZ-96
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/amsrol10-4812nz-96
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/amsrol10-4812nz-96#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 10A
- **Efficiency:** 95%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 120W
- **Size:** 2.33" L x 1.48" W x 0.51" H (59.2mm x 37.6mm x 13.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 16V