# AMSRL1-241.2Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMSRL1-241.2Z
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/amsrl1-241-2z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/amsrl1-241-2z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 1A
- **Efficiency:** 87%
- **Features:** Remote On/Off
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C
- **Power (Watts):** 1.2 W
- **Size:** 0.60" L x 0.46" W x 0.14" H (15.2mm x 11.8mm x 3.6mm)
- **Type:** Non-Isolated PoL Module
- **Voltage:** 4.6V