# AMSRD-12NZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMSRD-12NZ
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** DC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/amsrd-12nz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/amsrd-12nz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 500mA, 150mA
- **Efficiency:** 92%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 105°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 7.8W
- **Size:** 0.35" L x 0.28" W x 0.12" H (8.9mm x 7.1mm x 3.0mm)