# AMS3G150-10H3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMS3G150-10H3
- **Manufacturer:** NetPower
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ams3g150-10h3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ams3g150-10h3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Current:** 700mA
- **Efficiency:** 81%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 10 W
- **Size:** 2.17" L x 1.77" W x 0.83" H (55.0mm x 45.0mm x 21.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC