# AMS3G050-20H3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMS3G050-20H3
- **Manufacturer:** NetPower
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ams3g050-20h3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ams3g050-20h3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Current:** 3.5A
- **Efficiency:** 78%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 20 W
- **Size:** 2.76" L x 1.89" W x 0.93" H (70.0mm x 48.0mm x 23.5mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC