# AMRU000606304R7MA1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMRU000606304R7MA1
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/amru000606304r7ma1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/amru000606304r7ma1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 8A
- **Current Rating (Amps):** 5.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 40mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Material:** Metal
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.287" L x 0.268" W (7.30mm x 6.80mm)
- **Tolerance:** ±20%