# AMPMDDC-74.2500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMPMDDC-74.2500
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ampmddc-74-2500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ampmddc-74-2500#rfq
- **Base Resonator:** MEMS
- **Current:** 1.3mA (Typ)
- **Frequency:** 74.25 MHz
- **Frequency Stability:** ±25ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.035" (0.89mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 1.71V ~ 3.63V