# AMPMDDA-32.0000T3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMPMDDA-32.0000T3
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Crystals, Oscillators, Resonators
- **Subcategory:** Oscillators
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ampmdda-32-0000t3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ampmdda-32-0000t3#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/53/5-/14/535-14555-6-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Base Resonator:** MEMS
- **Current:** 1.3mA (Typ)
- **Frequency:** 32 MHz
- **Frequency Stability:** ±25ppm
- **Function:** Enable/Disable
- **Height:** 0.035" (0.89mm)
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 70°C
- **Output:** CMOS
- **Size:** 0.098" L x 0.079" W (2.50mm x 2.00mm)
- **Type:** XO (Standard)
- **Voltage:** 1.71V ~ 3.63V