# AMPLA7030S-6R8MT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMPLA7030S-6R8MT
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ampla7030s-6r8mt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ampla7030s-6r8mt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 8A
- **Current Rating (Amps):** 4.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 60mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 6.8 µH
- **Material:** Carbonyl Powder
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.287" L x 0.260" W (7.30mm x 6.60mm)
- **Tolerance:** ±20%