# AMPLA4020S-220MT
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMPLA4020S-220MT
- **Manufacturer:** Abracon LLC
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ampla4020s-220mt
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ampla4020s-220mt#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 1.4A
- **Current Rating (Amps):** 1.2 A
- **DC Resistance (DCR):** 500mOhm Max
- **Height:** 0.079" (2.00mm)
- **Inductance:** 22 µH
- **Material:** Carbonyl Powder
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.175" L x 0.160" W (4.45mm x 4.06mm)
- **Tolerance:** ±20%