# AMMA001010401R0MV1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMMA001010401R0MV1
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/amma001010401r0mv1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/amma001010401r0mv1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 36A
- **Current Rating (Amps):** 17.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 4.1mOhm Max
- **Height:** 0.157" (4.00mm)
- **Inductance:** 1 µH
- **Material:** Metal
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.453" L x 0.394" W (11.50mm x 10.00mm)
- **Tolerance:** ±20%