# AMMA000606304R7MV1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMMA000606304R7MV1
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/amma000606304r7mv1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/amma000606304r7mv1#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 10A
- **Current Rating (Amps):** 5.5 A
- **DC Resistance (DCR):** 40mOhm Max
- **Height:** 0.118" (3.00mm)
- **Inductance:** 4.7 µH
- **Material:** Metal
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.270" L x 0.255" W (6.86mm x 6.47mm)
- **Tolerance:** ±20%