# AMLV13V26C1500
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMLV13V26C1500
- **Manufacturer:** Eaton - Electronics Division
- **Category:** Circuit Protection
- **Subcategory:** TVS - Varistors, MOVs
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/amlv13v26c1500
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/amlv13v26c1500#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Capacitance @ Frequency:** 1500 pF @ 1 kHz
- **Current:** 400 A
- **Energy:** 1.9J
- **Maximum AC Volts:** 20 V
- **Maximum DC Volts:** 26 V
- **Mounting Type:** Surface Mount, MLCV
- **Number of Circuits:** 1
- **Operating Temperature:** -55°C ~ 125°C (TA)
- **Varistor Voltage (Max):** 36.3 V
- **Varistor Voltage (Min):** 29.7 V
- **Varistor Voltage (Typ):** 33 V