# AMI-M12Q-1-20-B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMI-M12Q-1-20-B
- **Manufacturer:** Altran Magnetics, LLC
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Power Line Filter Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ami-m12q-1-20-b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ami-m12q-1-20-b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Configuration:** Two Stage
- **Current:** 20 A
- **Filter Type:** Single Phase
- **Frequency:** 50/60Hz
- **Inductance:** 1.76mH
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -10°C ~ 40°C
- **Termination Style:** Quick Connect
- **Voltage:** 250V