# AMI-28-10-3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMI-28-10-3
- **Manufacturer:** Altran Magnetics, LLC
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Power Line Filter Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ami-28-10-3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ami-28-10-3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** General Purpose
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Configuration:** Two Stage
- **Current:** 10 A
- **Filter Type:** Single Phase
- **Frequency:** DC ~ 400Hz
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 100°C
- **Termination Style:** Quick Connect
- **Voltage:** 250V