# AMI-21B-13-1
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMI-21B-13-1
- **Manufacturer:** Altran Magnetics, LLC
- **Category:** Filters
- **Subcategory:** Power Line Filter Modules
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ami-21b-13-1
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ami-21b-13-1#rfq
- **Image URL:** https://static.distyparts.com/disty-files/images/87/25/23/8725238-2040-1132-ND.jpg
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Medical
- **Approval Agency:** CE, cURus
- **Configuration:** Single Stage
- **Current:** 13 A
- **Filter Type:** Single Phase
- **Frequency:** DC ~ 400Hz
- **Inductance:** 700µH
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 100°C
- **Voltage:** 250V