# AMHS00131313150LC3
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMHS00131313150LC3
- **Manufacturer:** Chilisin Electronics
- **Category:** Inductors, Coils, Chokes
- **Subcategory:** Fixed Inductors
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/amhs00131313150lc3
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/amhs00131313150lc3#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 16A
- **Current Rating (Amps):** 7 A
- **DC Resistance (DCR):** 33.2mOhm
- **Height:** 0.512" (13.00mm)
- **Inductance:** 15 µH
- **Material:** Metal
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 125°C
- **Ratings:** AEC-Q200
- **Shielding:** Shielded
- **Size:** 0.543" L x 0.543" W (13.80mm x 13.80mm)
- **Tolerance:** ±15%