# AMHRR3-315
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMHRR3-315
- **Manufacturer:** RF Solutions
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Receivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/amhrr3-315
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/amhrr3-315#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Antenna Connector:** Through Hole
- **Applications:** AM Remote Control
- **Current:** 2.5mA
- **Data Interface:** PCB, Through Hole
- **Data Rate (Max):** 2kbps
- **Frequency:** 315MHz
- **Modulation or Protocol:** AM
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 85°C
- **Supplier Device Package:** Module
- **Voltage:** 3V, 5V