# AMFW-5S-11701275-70
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMFW-5S-11701275-70
- **Manufacturer:** L3 Narda-MITEQ
- **Category:** RFIF and RFID
- **Subcategory:** RF Amplifiers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/amfw-5s-11701275-70
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/amfw-5s-11701275-70#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Current:** 130mA
- **Frequency:** 11.7GHz ~ 12.75GHz
- **Gain:** 40dB
- **P1dB:** 10dBm
- **RF Type:** SatCom
- **Supplier Device Package:** Module
- **Test Frequency:** 11.7GHz ~ 12.75GHz
- **Voltage:** 15V