# AMFE305150-LN22
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMFE305150-LN22
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/amfe305150-ln22
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/amfe305150-ln22#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 1.5A
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 1.33" L x 0.87" W x 0.71" H (33.7mm x 22.2mm x 18.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 85 ~ 305 VAC