# AMF18US09
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMF18US09
- **Manufacturer:** XP Power
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Desktop, Wall Adapters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/amf18us09
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/amf18us09#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Medical
- **Approval Agency:** CB, CE, CSA, UKCA, UL
- **Current:** 2A
- **Efficiency:** Level VI
- **Features:** IP22
- **Form:** Wall Mount (Class II)
- **Input Connector:** Multi-Blade (Sold Separately)
- **Input Type:** Multi-Blade (Sold Separately)
- **Operating Temperature:** 0°C ~ 60°C
- **Output Connector:** Barrel Plug, 2.5mm I.D. x 5.5mm O.D. x 11mm
- **Polarization:** Positive Center
- **Power (Watts):** 18 W
- **Region Utilized:** International
- **Size:** 3.56" L x 1.32" W x 2.30" H (90.4mm x 33.5mm x 58.4mm)
- **Standard Number:** 60601-1; 62368-1
- **Voltage:** 9V