# AMER60-12VC
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMER60-12VC
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/amer60-12vc
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/amer60-12vc#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE, UL
- **Current:** 5A
- **Efficiency:** 88%
- **Features:** SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -25°C ~ 70°C
- **Power (Watts):** 60 W
- **Ratings:** IP66, IP68
- **Size:** 1.91" L x 7.28" W x 1.31" H (48.6mm x 184.0mm x 33.3mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Voltage
- **Voltage:** 90V