# AMEPR15D-5030AZ-220D
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMEPR15D-5030AZ-220D
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/amepr15d-5030az-220d
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/amepr15d-5030az-220d#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE, FCC
- **Current:** 300mA
- **Efficiency:** 82%
- **Features:** OCP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 80°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 15 W
- **Ratings:** IP20
- **Size:** 1.18" L x 5.24" W x 1.30" H (30.0mm x 133.0mm x 33.0mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 180VAC