# AMEPR10-4224Z
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMEPR10-4224Z
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/amepr10-4224z
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/amepr10-4224z#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 240mA
- **Efficiency:** 86%
- **Features:** SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -20°C ~ 50°C
- **Power (Watts):** 10 W
- **Ratings:** IP20
- **Size:** 1.76" L x 3.68" W x 1.08" H (44.7mm x 93.5mm x 27.5mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current
- **Voltage:** 90V