# AMEOW10-5S12SJZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMEOW10-5S12SJZ
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ameow10-5s12sjz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ameow10-5s12sjz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 1.2A, 400mA
- **Efficiency:** 78%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 11 W
- **Size:** 3.15" L x 1.57" W x 1.38" H (80.0mm x 40.0mm x 35.0mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 12V