# AMEOR60-50120AZ-NA
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMEOR60-50120AZ-NA
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** LED Drivers
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ameor60-50120az-na
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ameor60-50120az-na#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Approval Agency:** CE
- **Current:** 1.2A
- **Dimming:** Analog, PWM
- **Efficiency:** 89%
- **Features:** OCP, OTP, SCP
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 80°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 60 W
- **Size:** 1.30" L x 5.83" W x 1.97" H (33.0mm x 148.0mm x 50.0mm)
- **Termination Style:** Wire Leads
- **Topology:** AC DC Converter
- **Type:** Constant Current, Voltage
- **Voltage:** 90VAC