# AMEOFL5-12S480HANZ-B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMEOFL5-12S480HANZ-B
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ameofl5-12s480hanz-b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ameofl5-12s480hanz-b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Industrial
- **Current:** 420mA
- **Efficiency:** 78%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 5 W
- **Size:** 0.68" L x 0.51" W x 1.32" H (17.3mm x 13.0mm x 33.5mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 12V