# AMEOFL10-5S277HANZ-B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMEOFL10-5S277HANZ-B
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ameofl10-5s277hanz-b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ameofl10-5s277hanz-b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial)
- **Current:** 2A
- **Efficiency:** 77%
- **Mounting Type:** Surface Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 10 W
- **Size:** 1.26" L x 0.79" W x 0.59" H (32.0mm x 20.0mm x 15.0mm)
- **Standard Number:** 60335-1; 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC