# AMEOFL10-15SL277HAJZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMEOFL10-15SL277HAJZ
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ameofl10-15sl277hajz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ameofl10-15sl277hajz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cULus
- **Current:** 670mA
- **Efficiency:** 83%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 10 W
- **Size:** 1.22" L x 0.79" W x 0.69" H (31.0mm x 20.0mm x 17.6mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 85 ~ 305 VAC, 90 ~ 430 VDC