# AMEOFL10-12S480PEVZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMEOFL10-12S480PEVZ
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ameofl10-12s480pevz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ameofl10-12s480pevz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial), Laboratory
- **Current:** 830mA
- **Efficiency:** 82%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 10 W
- **Size:** 1.50" L x 0.60" W x 0.91" H (38.0mm x 15.3mm x 23.0mm)
- **Standard Number:** 61010-1; 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 85 ~ 528 VAC, 100 ~ 745 VDC