# AMEOF65-36SHAMJZ-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMEOF65-36SHAMJZ-F
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ameof65-36shamjz-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ameof65-36shamjz-f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Industrial
- **Efficiency:** 91%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 65W
- **Size:** 3.60" L x 2.38" W x 1.31" H (91.4mm x 60.5mm x 33.3mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 36V