# AMEOF450-48SHAMJZ-F
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMEOF450-48SHAMJZ-F
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ameof450-48shamjz-f
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ameof450-48shamjz-f#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Industrial, ITE (Commercial), Medical
- **Efficiency:** 94%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 450W
- **Size:** 3.39" L x 1.70" W x 5.12" H (86.1mm x 43.2mm x 130.0mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 50.4V