# AMEOF45-36SHAMJZ-F-B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMEOF45-36SHAMJZ-F-B
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ameof45-36shamjz-f-b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ameof45-36shamjz-f-b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Industrial, ITE (Commercial), Medical
- **Efficiency:** 90%
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 2
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 65W
- **Size:** 2.38" L x 1.31" W x 3.60" H (60.5mm x 33.3mm x 91.4mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 39.6V