# AMEOF3-24SLBJZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMEOF3-24SLBJZ
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ameof3-24slbjz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ameof3-24slbjz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cURus
- **Current:** 125mA
- **Efficiency:** 76%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 3 W
- **Size:** 1.75" L x 0.94" W x 0.51" H (44.5mm x 24.0mm x 13.0mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 90 ~ 528 VAC