Part Number: AMEOF15-24SL277NZ-B Manufacturer: Aimtec Category: Power Supplies - Board Mount Subcategory: AC DC Converters Product URL: https://distyparts.com/product/ameof15-24sl277nz-b RFQ URL: https://distyparts.com/product/ameof15-24sl277nz-b#rfq Image URL: https://static.distyparts.com/disty-files/images/12/09/89/12098957-2721-AMEOF15-24S277NZ-B-ND.jpg Summary: AMEOF15-24SL277NZ-B is an electronic component listed on DistyParts. This part is manufactured by Aimtec and is available through multiple distributors. Buyers can review stock availability, pricing, technical specifications, media, and datasheet information, then submit an RFQ from the product page. Description: AMEOF15-24SL277NZ-B is a ac dc converters from Aimtec. DistyParts aggregates this part with supplier inventory, pricing visibility, technical attributes, and procurement support for buyers searching electronic components and distributor stock. Specifications: Applications: ITE (Commercial) Approval Agency: cURus Current: 625mA Efficiency: 85% Features: Universal Input Mounting Type: Through Hole, Right Angle Number of Outputs: 1 Operating Temperature: -40°C ~ 85°C (With Derating) Power (Watts): 15 W Size: 1.75" L x 0.94" W x 0.59" H (44.5mm x 24.0mm x 15.0mm) Type: Open Frame Voltage: 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC Distributor Offers: Inventory Summary: Distributor Count: 0 Total Stock: 0 Pricing Available: No Datasheet Available: No Image Available: Yes Specifications Available: Yes Related Pages: Manufacturer Page: https://distyparts.com/manufacturer/aimtec Category Page: https://distyparts.com/category/power-supplies-board-mount/ac-dc-converters Canonical URL: https://distyparts.com/product/ameof15-24sl277nz-b