# AMEOF15-15SL277NZ-B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMEOF15-15SL277NZ-B
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ameof15-15sl277nz-b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ameof15-15sl277nz-b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cURus
- **Current:** 1A
- **Efficiency:** 84%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Through Hole, Right Angle
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 15 W
- **Size:** 1.75" L x 0.94" W x 0.59" H (44.5mm x 24.0mm x 15.0mm)
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC