# AMEOF10-15SL277NZ-120
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMEOF10-15SL277NZ-120
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/ameof10-15sl277nz-120
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/ameof10-15sl277nz-120#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cURus
- **Current:** 670mA
- **Efficiency:** 81%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Power (Watts):** 10 W
- **Size:** 1.75" L x 0.88" W x 0.59" H (44.5mm x 22.5mm x 15.0mm)
- **Standard Number:** 60335-1; 62368-1
- **Type:** Open Frame
- **Voltage:** 85 ~ 305 VAC, 100 ~ 430 VDC