# AMEL60-24SJZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMEL60-24SJZ
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/amel60-24sjz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/amel60-24sjz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Current:** 2.5A
- **Efficiency:** 89%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 60 W
- **Size:** 3.43" L x 2.05" W x 1.16" H (87.0mm x 52.0mm x 29.5mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 85 ~ 264 VAC, 100 ~ 370 VDC