# AMEL60-12S277HAVZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMEL60-12S277HAVZ
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/amel60-12s277havz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/amel60-12s277havz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Industrial
- **Current:** 5A
- **Efficiency:** 91%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 2.75" L x 1.88" W x 1.06" H (69.9mm x 47.8mm x 26.9mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 12V