# AMEL45-48SJZ-ST
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMEL45-48SJZ-ST
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - ExternalInternal (Off-Board)
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/amel45-48sjz-st
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/amel45-48sjz-st#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** cURus
- **Current:** 940 mA
- **Efficiency:** 87%
- **Features:** DC Input Capable, Universal Input
- **Mounting Type:** Chassis Mount
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 70°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 45W
- **Size:** 5.32" L x 2.76" W x 1.49" H (135.1mm x 70.1mm x 37.8mm)
- **Standard Number:** 62368-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 4 kV