# AMEL40-24S277HAVZ
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMEL40-24S277HAVZ
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/amel40-24s277havz
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/amel40-24s277havz#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Industrial
- **Current:** 1.67A
- **Efficiency:** 89%
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C
- **Size:** 2.74" L x 1.54" W x 0.95" H (69.6mm x 39.1mm x 24.1mm)
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 24V