# AMEL30-15S277HAVZ-B
## Product Summary
## Part Details
- **Part Number:** AMEL30-15S277HAVZ-B
- **Manufacturer:** Aimtec
- **Category:** Power Supplies - Board Mount
- **Subcategory:** AC DC Converters
- **DistyParts Product URL:** https://distyparts.com/product/amel30-15s277havz-b
- **RFQ URL:** https://distyparts.com/product/amel30-15s277havz-b#rfq
## Description
## Technical Specifications
- **Applications:** Household Appliances, ITE (Commercial)
- **Approval Agency:** CE, cULus, cURus
- **Current:** 2A
- **Efficiency:** 90%
- **Features:** Universal Input
- **Mounting Type:** Through Hole
- **Number of Outputs:** 1
- **Operating Temperature:** -40°C ~ 85°C (With Derating)
- **Power (Watts):** 30 W
- **Size:** 2.74" L x 1.54" W x 0.94" H (69.5mm x 39.0mm x 24.0mm)
- **Standard Number:** 60335-1; 62368-1
- **Type:** Enclosed
- **Voltage:** 85 ~ 305 VAC, 120 ~ 430 VDC